Instagram Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor?


Instagram sadece Türkiye'de değil, dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olmasıyla birlikte Instagram fenomenleri ne kadar kazanıyor sorusu gündemde kalmaktadır. Türkiye'de 50 milyon aktif kullanıcıya sahip olan sosyal ağın dünya çapında bir milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Hal böyle olunca da birçok marka ve firmanın reklam yapmak için tercih ettiği yerlerden biridir. Instagram para kazanmak için popüler bir yerdir. Binlerce takipçisi olan bilinmeyen hesapların da Instagram'dan çok para kazandığını herkes duymuştur. Milyonlarca takipçiye sahip Instagram fenomenleri hem marka anlaşmalarıyla hem de Instagram Reels yoluyla para kazanmaktadır.

Instagram’dan Ne Kadar Kazanılır?

Instagram fenomenleri ne kadar kazanıyor sorusuna gelinecek olursa, temelde sadece Instagram'da değil tüm sosyal ağlarda geçerli olan para kazanma modeli, doğrudan markalar ve şirketlerle reklam kampanyası yapmak ya da barter modeli denilen şeyle çalışmaktan ibarettir. Standart reklam kampanyalarında markaların veya ajansların Instagram hesapları var, milyonlarca takipçisi olan bir kullanıcıya para teklif ediyor. Reklam paylaşım ücretleri gönderiye, hikayeye veya makara videoya göre değişir. Instagram fenomenlerinin ne kadar kazandığı merak edilen bir sorudur. Instagram fenomeninin 2022 ortalama reklam maliyetleri kabaca şöyle aktarılabilir:

1 milyon takipçisi olan bir hesaptan bahsetmek gerekirse: 

  • 1 gönderi paylaşımı 5.000 TL değerindedir. 
  • 1 hikaye payı 1000 TL'dir. 

Görüldüğü gibi Instagram hesap gelir modelleri oldukça karlıdır. Tabii ki, bu tek gelir modeli değil.

Instagram’da Para Kazandıran İş Modelleri

Son yıllarda markalar Instagram influencerlarını doğrudan paylaşmak yerine bir ürünü paylaşıp satış başına kar elde etmeye başladılar. Bu da Instagram fenomenleri ne kadar kazanıyor sorusunu yaygınlaştırdı. Bunun en yaygın örneklerinden biri Trendyol'dur. Özellikle efsanevi Cuma gibi kampanyalarda pek çok fenomeni ele alan şirket, fenomenler aracılığıyla ürün ve kampanya reklamını yapıyor. Bu paylaşımlarda linkler UTM kodudur ve aboneler ürünü satın aldıklarında komisyon ödenir. Komisyonlar, ürünün satış fiyatının %30'una kadar ulaşabilir. Yani bir Instagram fenomeni 100.000 kişiye ulaşan bir ürünü hikayesinde paylaşırsa ve 100 kişi o ürünü alırsa ürün başına 30 TL kar oluyor. Bu durumda 3000 TL kazanılabilir. Bu tek işlem için geçerlidir, ayda 1 hisse ile 100.000 TL'ye kadar kazanç sağlayabilir.

Influencerların ne kadar kazandığı sorusunun son cevabı barter yöntemidir. Bu model doğrudan para kazanma seçeneği değil, ürün ve hizmetlerin ücretsiz kullanımına izin veren bir sistem olduğu için ciddi bir avantaj sunuyor. Örneğin takas modelinde 5 yıldızlı bir otel size bir haftalık ücretsiz konaklama veriyor ve karşılığında fenomen ve influencerlardan paylaşım yapmaları isteniyor. Normalde 1 hafta 50.000 lira olan bir otelde konaklamak ücretsiz, barter modelinde makyaj malzemeleri, elektronik ürünler ve daha fazlasını ücretsiz olarak alp kullanabiliyor ve bunun reklamını yaparak para kazanabiliyorlar.

31 Ocak 2022 19:16:23
Geri Dön