Instagram Dolandırıcılığı Cezası


Sosyal medya uygulamalarından biri olan instagram birçok sosyal içerik paylaşan kullanıcılar haricinde kötü ve art niyetli kullanıcılara da sahiptir. İnstagramın çok tercih edilebilir olması ve milyonlarca kullanıcıya sahip olması dolandırıcılık faaliyetinin instagram üzerinden de artmasına sebep olmuştur. 

Dolandırıcılar ise sosyal medya mecrasında kullanıcılara sahte hesaplarla kolaylıkla ulaşabilmekte farklı senaryo ve türlü yalanlarla birçok insanı mağdur edebilmektedir. Sahte hesap açmak haricinde bireylerin kullandığı hesapları türlü yollarla çalarak kendilerini o kişi gibi tanıtıp para isteme hilesine de başvurabiliyorlar. Herhangi bir dolandırıcılık durumuyla karşılaşmanız halinde en yakın emniyet kurumuna müracaatta bulunarak suç duyurunuzu belirtebilirsiniz. İnternet ve sosyal medya dolandırıcılığı suçunun cezası 4 ile 10 yıl arasında hapis cezasına kadar varmaktadır. 

Son yıllarda özellikle de alışverişte de tercih edilen bir uygulama olan instagramda alışveriş üzerinden dolandırılma vakaları da artmıştır. Sahte alışveriş hesaplarının gazabına uğramamak ve dolandırılmamak için hesabın sahip olduğu yorum beğeni gibi etkileşimlerini takip etmek büyük öneme sahiptir. Memnuniyet yorumlarına sahip instagram hesapları mağdur duruma düşmemizi engeller ve dolandırıcıların sahte satış yapmasının önüne geçer. 

 

6 Mart 2022 13:23:38
Geri Dön